Antalya Havadis

ALKÜ’de prostat ameliyatlarına başlandı

ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİ (ALKÜ) ALANYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ’NDE ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ OLAN PROSTAT KANSERİ AMELİYATLARINA BAŞLANDI. KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPAN TIP FAKÜLTESİ ÜROLOJİ ANA BİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MURAT UÇAR PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ VE AMELİYATI HAKKINDA MERAK EDİLEN KONULARA AÇIKLIK GETİRDİ.

ALKÜ’de prostat ameliyatlarına başlandı
53 views
28 Eylül 2021 - 17:10

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseri ameliyatlarına başlandı. Konuyla İlgili açıklama yapan Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Uçar prostat kanserinin belirtileri ve ameliyatı hakkında merak edilen konulara açıklık getirdi.

Prostat kanserinin sinsi bir hastalık olduğunu ve hastalığa yakalananların bazen hiçbir belirti ya da şikayet göstermediğini söyleyen ALKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Uçar,” Prostat kanseri erkeklerde en sık gördüğümüz kanser türüdür. Bu hastalık bazen idrar yapmayla ilgili sorunlara yol açsa da hastalığın erken evresinde hiçbir belirti ya da şikâyet olmayabilir. Her kanserde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı, tedavide geç kalmamak açısından çok önemlidir. Bu nedenle ailesinde prostat kanseri öyküsü olan bireylerin 45 yaş üstünde, ailesinde prostat kanseri olmayanların ise 50 yaş üstünde düzenli olarak yıllık üroloji kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Erken evrede teşhis edildiğinde prostat kanseri tedavisinde operasyonla tamamen kür sağlayabilmekteyiz. Radikal prostatektomi denilen bu ameliyatta prostat ve çevresindeki kapsül, seminal veziküller, meni kanalları ve lenf bezleri çıkarılmaktadır. Böylelikle hastalarımız kanserden tamamen kurtulabilmektedir. Hastalarımızı 2-3 gün hastanede misafir ettikten sonra taburcu işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Gün sonunda gördüğümüz sağlıklı ve mutlu yüzler benim, hekim arkadaşlarımın ve diğer sağlık ekibimizin yorgunluğunu tamamen almaktadır. Bir hastamızın daha yaşam mücadelesine destek olmak mesleğimizin en güzel yanıdır” şeklinde konuştu

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.