Antalya Havadis

Antalya’da 328 bin adet kekik fidesi hibe edildi

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 2021 YILINDA UYGULANMAKTA OLAN TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA; ANTALYA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNCE HAZIRLANAN “ANTALYA’DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ ÜRETİMİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI PROJESİ” İLE YÜZDE 75’İ DEVLET DESTEKLİ, YÜZDE 25 ‘İ ÇİFTÇİ KATKILI OLARAK EGE TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜNDEN TEMİN EDİLEN KEKİK FİDELERİNİN, AKSEKİ, KONYAALTI VE KUMLUCA İLÇELERİNDE 8 ÜRETİCİYE 328 BİN FİDE HİBE EDİLEREK TOPLAM 41 DEKAR ALANDA DİKİM İŞLEMİ YAPILDI.

Antalya’da 328 bin adet kekik fidesi hibe edildi
64 views
03 Haziran 2021 - 11:50

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılında uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında; Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan “Antalya’da Tıbbi ve Aromatik Bitki Üretimini Geliştirme Çalışmaları Projesi” ile yüzde 75’i devlet destekli, yüzde 25 ‘i çiftçi katkılı olarak Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen kekik fidelerinin, Akseki, Konyaaltı ve Kumluca İlçelerinde 8 üreticiye 328 bin fide hibe edilerek toplam 41 dekar alanda dikim işlemi yapıldı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de doğal flora da bulunan bitkilerin halk arasında tedavi amaçlı, gıda, çay, baharat, boya, insektisit, reçine, zamk, uçucu sabit yağlarından faydalanma, meşrubat ve kozmetik sanayinde kullanımı söz konusu. Antalya’da üretim ve ticareti yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin önemli bir kısmı doğadan toplanarak bir kısmı da kültürü yapılarak üretiliyor. Antalya, tıbbi ve aromatik bitkilerin doğadan toplanması, üretilmesi, işlenmesi baharat, uçucu yağ gibi konularında Türkiye’nin en önde gelen illeri arasında yer alıyor.

Bu proje ile tarım sektöründe kırsal alandaki üreticilerimizi uygun yayım yöntemleri ile eğitmek, yeni teknik ve teknolojileri kullanma kabiliyetini onlara kazandırmak, yaşadıkları ortamda tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde gönüllü uygulayıcılar haline getirmek, yeniliklere açık, üretimin içinde yaşayan çiftçilerden oluşan bir yayım alt yapısı oluşturmak, yenilikçi modern ve uygulanabilir projelerin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak, tarımda girişimciliği en üst seviyeye ulaştırmak hedefleniyor. Küçük ölçekli bitkisel üretim işletmelerinin gelirlerinin arttırılmasına katkı sağlayarak, kırsal kesimde üreticilere yeni istihdam alanları oluşturmak, atıl durumda bulunan tarım alanlarının değerlendirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.