Antalya Havadis

ATB üyelerine nefes aldıracak kredi

ANTALYA TİCARET BORSASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ ÇANDIR, KORONA VİRÜS NEDENİYLE BİR ÇOK İLDE OLDUĞU GİBİ ANTALYA’NIN DA CİDDİ BİR EKONOMİK SIKINTIYLA KARŞI KARŞIYA OLDUĞUNU SÖYLEDİ. TÜM SEKTÖRLERDE OLDUĞU GİBİ TARIM SEKTÖRÜNÜN DE EKONOMİK SIKINTI YAŞADIĞINI VE FİNANSMANA ERİŞİMDE ZORLANILDIĞINI KAYDEDEN ÇANDIR, EKONOMİK ZORLUK ÇEKEN ÜYELERİNİ BİR NEBZE OLSUN RAHATLATMAK İÇİN NEFES KREDİSİNİ DEVREYE KOYDUKLARINI BELİRTTİ.

ATB üyelerine nefes aldıracak kredi
50 views
01 Haziran 2021 - 11:30

Antalya Ticaret Borsası (ATB), korona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken üyelerinin finansmana erişimini kolaylaştırmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde uygulamaya konan Nefes Kredisini kullanıma sundu. 6 ay ödemesiz olacak kredi, 12 eşit parçada ödenebilecek.

Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, korona virüs nedeniyle bir çok ilde olduğu gibi Antalya’nın da ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektörünün de ekonomik sıkıntı yaşadığını ve finansmana erişimde zorlanıldığını kaydeden Çandır, ekonomik zorluk çeken üyelerini bir nebze olsun rahatlatmak için nefes kredisini devreye koyduklarını belirtti.

“Zorlu dönemi birlikte atlatacağız

ATB Başkanı Çandır, TOBB ve 365 oda borsanın tüm kaynaklarını Nefes Kredisi’ne aktardığını kaydederken, “İşletmelerimiz ekonomimizin lokomotifi. İşletmelerin mutlaka ayakta kalması lazım. Antalya Ticaret Borsası olarak her zaman olduğu gibi yaşanan ekonomik sıkıntıda da üyelerimizin yanındayız. Bu zorlu dönemi birlikte atlatacağız” diye konuştu.

“6 ay ödemesiz kredi”

Ali Çandır, 1 Haziran’dan itibaren kullanıma sunulan nefes kredisiyle ilgili bilgi verdi. Çandır, nefes kredisinin 6 ay ödemesiz olduğunu belirtirken, 6 ayın sonunda 12 eşit parçada ödenebileceğini kaydetti. Nefes kredisi için başvuruların Borsa’dan alınacak faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası’na yapılabileceğini belirten Çandır, kredi faizinin yıllık yüzde 17.50 olacağını kaydetti. Çandır, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacağını belirtti. Çandır, “Üyelerimiz üyelik belgesini Borsamıza gelmeden online alabilirler” dedi.

Nefes kredisinden cirosu 10 milyon TL ve altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yaşayan işletmeler faydalanabilecek. 2019 yılından sonra kurulmuş işletmelerde ciro kaybı şartı aranmayacak. 2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.