Antalya Havadis

Başkan Uysal: “Sporcularımızı koruyamazsak geleneksel ata sporumuzu layık olduğu seviyede devam ettiremeyiz”

MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI ÜMİT UYSAL, 669’UNCU ELMALI YAĞLI GÜREŞLERİNDE KÜRSÜ YAPAN BAŞPEHLİVAN ORHAN OKULU’NUN BACAĞINDAN YAŞADIĞI SAKATLIK SONRASI TIRPAN OYUNU GEREKÇESİYLE TEKMELERE MARUZ KALDIĞINI BELİRTEREK, “BUNA YETKİLİ KURULLARIN SEYİRCİ KALMASINI HAYRETLE İZLİYORUM. SPORCULARIMIZI KORUYAMAZSAK GELENEKSEL ATA SPORUMUZU LAYIK OLDUĞU SEVİYEDE DEVAM ETTİREMEYİZ” DEDİ.

Başkan Uysal: “Sporcularımızı koruyamazsak geleneksel ata sporumuzu layık olduğu seviyede devam ettiremeyiz”
40 views
06 Eylül 2021 - 16:10

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 669’uncu Elmalı Yağlı Güreşlerinde kürsü yapan başpehlivan Orhan Okulu’nun bacağından yaşadığı sakatlık sonrası tırpan oyunu gerekçesiyle tekmelere maruz kaldığını belirterek, “Buna yetkili kurulların seyirci kalmasını hayretle izliyorum. Sporcularımızı koruyamazsak geleneksel ata sporumuzu layık olduğu seviyede devam ettiremeyiz” dedi.

Güreşlerde altın kemerin sahibi olan İsmail Balaban’ı da tebrik eden Başkan Uysal, “Ancak yadırgadığım bir durumu ifade etmeden geçemeyeceğim. Bütün sporcular velinimetimiz. Bütün pehlivanlar, geleneksel ata sporumuzun birer temsilcisi. Ve hepsi çok değerli. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivanlıklar kazanmış, yıllardır bu spora hizmet eden Başpehlivan Orhan Okulu’nun bacağından sakatlık yaşadığı herkesin malumu. Sporcunun bu sakatlığı bilindiği için rakipleri tarafından sürekli ‘tırpan’ adı altında bacağına tekme atılmasını ve buna yetkili kurulların seyirci kalmasını hayretle izliyorum. Sporcularımızı koruyamazsak geleneksel ata sporumuzu layık olduğu seviyede devam ettiremeyiz” diye konuştu.

Her turnuvada bacağına tekme atılan bir sporcunun, yağlı güreşlere gerektiği gibi hizmet edemeyeceğinin altını çizen Başkan Uysal, “Yağlı güreşimizi koruyalım. Yağlı güreşimizi ancak sporcularımızı koruyarak gelecek nesillere taşıyabiliriz” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.