Antalya Havadis

‘Batı Antalya Tropik Meyve Üretim ve Yaygınlaştırma Merkezi’ için imzalar atıldı

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN PROJESİ YAPILAN VE BAKA’DAN DESTEK ALMAYA HAK KAZANAN ‘BATI ANTALYA TROPİK MEYVE ÜRETİM VE YAYGINLAŞTIRMA MERKEZİ’ İÇİN PROTOKOL İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ. AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ, BATI AKDENİZ KALKINMA AJANSI (BAKA) VE KUMLUCA TİCARET VE SANAYİ ODASI (KUTSO) İŞ BİRLİĞİ İLE “BATI ANTALYA TROPİK MEYVE ÜRETİM VE YAYGINLAŞTIRMA MERKEZİ” KURULMASI İÇİN DÜZENLENEN PROTOKOL İMZA TÖRENİ DÜZENLENDİ.

‘Batı Antalya Tropik Meyve Üretim ve Yaygınlaştırma Merkezi’ için imzalar atıldı
32 views
04 Ekim 2021 - 14:10

Akdeniz Üniversitesi tarafından projesi yapılan ve BAKA’dan destek almaya hak kazanan ‘Batı Antalya Tropik Meyve Üretim ve Yaygınlaştırma Merkezi’ için protokol imza töreni düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) iş birliği ile “Batı Antalya Tropik Meyve Üretim ve Yaygınlaştırma Merkezi” kurulması için düzenlenen protokol imza töreni düzenlendi. İmza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Kumluca Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. İlker Sönmez, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Hamide Gübbük, Proje Ekibi üyeleri Öğr. Gör. Lokman Altınkaya, Öğr. Gör. Recep Balkıç, BAKA Genel Sekreteri Volkan Güler, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat H. Günay, Kumluca Gıda Tarım ve Orman Müdürü İsa Akşit ve Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Çetin katıldı.

“Fidanlar çiftçilere uygun fiyatla verilecek”

Hayata geçirilecek olan projenin başta Kumluca Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine çok şey kazandıracağını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, “Proje kapsamında Kumluca Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde modern bir sera kurulacak. Son teknolojinin kullanılacağı bu serada tropik meyvelerin üretimi gerçekleştirilecek ve öğrencilerimiz de tropik meyve üretimi konusunda deneyim kazanacaklar. Merkezde çoğaltılacak olan tropik meyve fidanları bölge üreticilerine uygun fiyatla verilecek, ayrıca üretim sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi amacıyla da eğitim faaliyetleri düzenlenecek” diye konuştu.

“İhracat rakamlarımız artacak”

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Hamide Gübbük ise, “Hem üretici hem de ülke ekonomisi açısından büyük bir öneme sahip olan ‘Tropik Meyve Üretimi’nin, coğrafi yapısı ve ikliminin uygun olması sayesinde Kumluca başta olmak üzere tüm Batı Antalya’da artacak olması proje ekibi olarak bizleri çok heyecanlandırmaktadır. Örtüaltı üretimi konusunda başı çeken Kumluca’nın, projenin hayata geçmesiyle katma değeri yüksek tropik meyvelerin üretimine de öncülük edebileceğini, ülkemiz tarımsal ihracat rakamlarını artırmada büyük katkıları olacağını düşünüyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.