Antalya Havadis

Defineciler binlerce yıllık tarihi dinamit kullanarak talan ediyor

ANTALYA’DA YÖRE HALKI TARAFINDAN HİSARCIK KALESİ OLARAK BİLİNEN BÖLGEDEKİ TARİHİ ESERLER, DEFİNE AVCILARI TARAFINDAN TAHRİP EDİLİYOR. ROMA VE DOĞU ROMA DÖNEMİNE AİT KAYA MEZARLARININ YOĞUN OLARAK BULUNDUĞU BÖLGEDE DEFİNECİLER BETON DELİCİLER KULLANIP DİNAMİTLE PATLATARAK TARİHİ YOK EDİYOR.

Defineciler binlerce yıllık tarihi dinamit kullanarak talan ediyor
40 views
19 Nisan 2021 - 14:58

Antalya’da yöre halkı tarafından Hisarcık Kalesi olarak bilinen bölgedeki tarihi eserler, define avcıları tarafından tahrip ediliyor. Roma ve Doğu Roma dönemine ait kaya mezarlarının yoğun olarak bulunduğu bölgede defineciler beton deliciler kullanıp dinamitle patlatarak tarihi yok ediyor. Bölgede Müze Müdürlüğü görevlileri tarafından inceleme yapılırken, örenyerine bekçi görevlendirilmesi durumunda tahribatın önüne geçilebileceği bildirildi.

Manavgat’a bağlı eski adıyla Avason yeni adıyla Yaylaalan mahallesi sınırları içerisinde bulunan ve yöre halkı tarafından Hisarcık Kalesi olarak bilinen bölgedeki tarihi eserler, define avcıları tarafından tahrip ediliyor. Bugüne kadar detaylı çalışmalar yapılmadığı için adı bilinmeyen örenyerinde metropol alanı (mezarlık), Sarnıç, kahraman mezarları gibi Roma ve Doğu Roma dönemlerine ait olduğu değerlendirilen çok sayıda tarihi eser bulunuyor.

Başta kaya mezarları olmak üzere örenyerinde bulunan tarihi eserlerin büyük bölümü defineciler tarafından tahrip edilmiş durumda. Defineciler, başta beton delici kullanmak ve dinamit patlatmak suretiyle eserlere zarar verirken, bazı bölgelerde yerdeki mozaiklerin sökülerek tahrip edildiği gözlendi. Hatta, bazı yerlerde dinamit lokumu yerleştirmek için delindiği yerler, karotlama suretiyle açılmış yerler, dinamit patlatmak amacıyla döşenmiş kabloları görmek mümkün.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.