Antalya Havadis

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Miran: “Uzaktan eğitimde ders ücretlerinde kesinti yapılmamalı”

EĞİTİM BİR SEN ANTALYA ŞUBE BAŞKANI EYÜP BÜLENT MİRAN, YÜZ YÜZE EĞİTİM SÜRECİNDE POZİTİF VAKA ÇIKAN SINIFLARDA TAM ZAMANLI UZAKTAN EĞİTİME GEÇEN ÖĞRETMENLERİN DERS VE EK DERS ÜCRETLERİNDE KESİNTİ YAPILMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ.

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Miran: “Uzaktan eğitimde ders ücretlerinde kesinti yapılmamalı”
50 views
23 Eylül 2021 - 15:10

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, yüz yüze eğitim sürecinde pozitif vaka çıkan sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçen öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerinde kesinti yapılmaması gerektiğini söyledi.

“Bakanlığa talepte bulunduk”

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, yüz yüze eğitim esnasında korona virüs vakası tespit edilen sınıflardaki öğrencilere uzaktan eğitim verilmesi sürecinde öğretmenlerin ders ve ek ders görevlerini fiilen yapmış sayılmaları gerektiğini belirterek, ders ve ek ders ücretinden kesinti yapılmasının haksız bir uygulama olduğunu savundu. Miran, “Uzaktan eğitim veren öğretmenlerin ders görevlerinin yapılmamış sayıldığı ve bu kapsamda söz konusu ders saatlerine tekabül eden ders ve ek ders ücretlerinin ödenmediği şikayetleri üzerine sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak ücret kesintisi yapılmaması talebinde bulunduk” dedi.

“Öğretmenler fiilen görevlerini yapıyor”

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan ‘Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi’nde öğrencinin pozitif vaka çıkması durumunda aynı sınıfta 10 gün içinde 2. kez vaka çıktığı için sınıf öğrencilerinin tamamının yakın temaslı olarak kabul edileceği, bu öğrencilerin eve gönderileceği ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacağı şeklinde hükmün olduğunu belirten Miran, Tam zamanlı uzaktan eğitime geçilen sınıflar yönünden öğretmenlerin uzaktan eğitim araçları yoluyla okul veya ev ortamında ders görevlerini fiilen yerine getirdiklerini söyledi.

“Ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılıyorlar”

Öğretmenlerin ders ve ek ders görevlerini yerine getirdiklerini belirten Miran, “Milli Eğitim Bakanlığının Mart 2020 tarihinden bu yana uzaktan eğitim süreciyle ilgili bütün idari karar ve uygulamalarında uzaktan eğitim sürecinde uzaktan eğitim araçlarıyla fiilen yerine getirilen ders ve ek görevlerinin yapılmış sayılacağı karar altına alınmıştır. Bu çerçevede, il milli eğitim müdürlüklerince, aynı sınıfta on gün içinde iki vaka çıkması halinde sınıf öğrencileri yakın temaslı kabul edilerek o sınıfta yüz yüze eğitime ara verilmekte ve tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği kararları alınmaktadır. Ancak, aynı sınıfta on gün içinde iki vaka çıkması halinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilen sınıflarda, uzaktan eğitim veren öğretmenlerin ders görevlerinin yapılmamış sayıldığı ve bu kapsamda söz konusu ders saatlerine tekabül eden ders ve ek ders ücretlerinin ödenmediği yönünde şikayetler iletilmiştir. Bu sıkıntının giderilmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.