Antalya Havadis

İki yeni midye türü keşfedildi

BURDUR GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MESLEK YÜKSEKOKULU ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE GÜRLEK İLE FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ÜMİT KEBAPÇI’NIN DA YER ALDIĞI VE 8 FARKLI ÜLKEDEN KATILIMCININ BULUNDUĞU PROJE EKİBİ İKİ YENİ MİDYE TÜRÜ KEŞFETTİ.

İki yeni midye türü keşfedildi
48 views
05 Ekim 2021 - 18:10

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından iki yeni midye türü keşfedildi. Burdur Gıda, Tarım ve Hayvancılık Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Emre Gürlek ile Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ümit Kebapçı’nın da yer aldığı ve 8 farklı ülkeden katılımcının bulunduğu proje ekibi iki yeni midye türü keşfetti.

Beyşehir Gölü’ne dökülen Kocaçay Deresi ve civarında bulunan türe Anodonta seddoni adı verildi. Bilim insanları tarafından Ağrı’nın Tutak ilçesinde bulunan Murat Nehri’nden tanımlanan diğer türe ise Leguminaia anatolica ismi verildi. Türkiye Tatlısu Midye faunasını belirleme çalışmaları kapsamında yapılan araştırmalarda ortaya çıkan iki yeni midye türü ile Türkiye’de yetişen midye türü 6’ya yükselmiş oldu.

MAKÜ’lü öğretim üyeleri yeni tanımlanan türler hakkında Molecular Phylogenetics and Evolution dergisinin son sayısında yayınlanan bir makale ile geniş bilgiler verdiler.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.