Antalya Havadis

Miran: “Uzaktan eğitimde erişim sıkıntısı var”

EĞİTİM BİR SEN ANTALYA ŞUBE BAŞKANI EYÜP BÜLENT MİRAN, UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİYLE İLGİLİ SENDİKA OLARAK YAPTIKLARI ARAŞTIRMAYA EN ÖNEMLİ SIKINTININ YÜZDE 74’LÜK ORANLA ÖĞRENCİLERİN TEKNOLOJİYE ERİŞİM GÜÇLÜĞÜ OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Miran: “Uzaktan eğitimde erişim sıkıntısı var”
35 views
22 Nisan 2021 - 11:38

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, uzaktan eğitim süreciyle ilgili sendika olarak yaptıkları araştırmaya en önemli sıkıntının yüzde 74’lük oranla öğrencilerin teknolojiye erişim güçlüğü olduğunu söyledi.

Salgın sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıplarına dikkat çekmek amacıyla sendika olarak “Pandemi Döneminde Öğrenme Kaybı, Tespit ve Öneriler” başlıklı raporu hazırladıklarını belirten Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2020 verilerine göre hanelerin yüzde 16,7’sinde masaüstü bilgisayar, yüzde 36,4’ünde taşınabilir bilgisayar, yüzde 22,4’ünde ise tablet bilgisayar bulunduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre ise öğrencilerin üçte ikisinin canlı dersleri takip edemediği, dersleri takip edenlerin üçte ikisinin ise cep telefonuyla dersleri takip ettiklerini söyledi.

“Yüzde 50 ve üzeri hiçbir etkinliğe katılmıyor”

Katılımcıların uzaktan eğitimde yaşadıkları en büyük zorluklara da değinen Miran, “Yüzde 74’ü öğrencilerin teknolojiye erişim güçlüğü olduğunu, yüzde 47’si evden çalışmanın getirdiği stres ve iş yükünü, yüzde 46’sı evde kaliteli internet hizmeti eksikliğini, yüzde 41’i teknik cihaz eksikliğini yüzde 40’ı canlı ders platformu altyapısının yetersizliğini, yüzde 39’u öğrencinin dijital okuryazarlığının yetersizliğini, yüzde 38’i müfredatı uzaktan eğitime adapte etmeyi, yüzde 34’ü geri bildirim vermeyi, yüzde 29’u uzaktan öğrenme için öğretim materyali hazırlamayı, yüzde 20’si uzaktan eğitim ile ilgili yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamayı ifade etmiştir” dedi.

Eyüp Bülent Miran, çocukların fiziki ve zihinsel olarak daha sağlıklı ve refah içinde büyümelerini sağlamak için, akranları ile birlikte okul ve sınıf ortamında olmaları gerektiğini belirterek ” Bunun için gerekli tüm sağlık ve güvenlik önlemleri alınmalı ve en temel politik öncelik olarak okulların yüz yüze eğitime devam etmesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.