Antalya Havadis

(Özel) Avustralya’daki hayatını bırakan dilbilimci Svetlana, Kemer’de köşe bucak temizlik yapıyor

UZUN YILLAR AVUSTRALYADA İNGİLİZCE DİLBİLİMİ VE YAZILIM GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI YAPTIKTAN SONRA “DAHA BASİT BİR YAŞAM” UMUDUYLA GEÇEN YIL GELDİKLERİ KEMER’DE YAŞAMAYA BAŞLAYAN MOLDOVALI SVETLANA-BRAD SALATCHİ ÇİFTİ PLASTİK ATIKLARA KARŞI FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN HER HAFTA SONU PLASTİK ATIK TOPLAMA ETKİNLİĞİ DÜZENLİYOR. PLASTİK ATIKLARIN DÜNYANIN GELECEĞİNİ TEHDİT EDEN BİR ZEHİR OLDUĞUNU BELİRTEN SVETLANA SALATCHİ, ANTALYA’DA YAŞAYAN BAZI VATANDAŞLARDAN VE TÜRKLERLE EVLİ YABANCILARDAN DESTEK GÖRÜYOR.

(Özel) Avustralya’daki hayatını bırakan dilbilimci Svetlana, Kemer’de köşe bucak temizlik yapıyor
83 views
19 Eylül 2020 - 22:11

Uzun yıllar Avustralya’da İngiliz dilbilimi ve yazılım geliştirme çalışmaları yaptıktan sonra daha basit bir yaşam umuduyla geçen yıl geldikleri Kemer’de yaşamaya başlayan Moldovalı Svetlana-Brad Salatchi çifti, plastik atıklara karşı farkındalık oluşturmak için her hafta sonu plastik atık toplama etkinliği düzenliyor. Plastik atıkların dünyanın geleceğini tehdit eden bir zehir olduğunu belirten Svetlana Salatchi, Antalya’da yaşayan bazı vatandaşlardan ve Türklerle evli yabancılardan destek görüyor.

Nisan ayında Kemer’in Kiriş Mahallesi’nde kedilerine havalı tüfekle ateş edilerek yaralanan ve bir başka kedileri de kaybolan Moldovalı Svetlana-Brad Salatchi çifti, geçirdikleri gerilim dolu günlerin ardından çok sevdikleri Kemer’de gözlerine çarpan plastik atıklarla mücadeleye girişti. Kiriş Mahallesi sahillerinde gördükleri plastik atıkların Kemer merkezindeki sahillerde bulunduğunu gören çift, tanıştıkları Marina Güler ile birlikte Haziran ayında çevre temizliğine başladı. 3 kişiyle başlayan ve Cumartesi günleri akşam üstü düzenlenen etkinliğe daha sonra Kemer’de yaşayan Türklerle evli Ukrayna, Moldova ve diğer ülkelerden gelen kadınlar da destek verdi. Annesiyle birlikte etkinliklerde yer alan 5 yaşındaki Ronas dikkatleri üzerine çekerken, Svetlana Salatchi’nin sosyal medyada yaptığı paylaşım ve davetleri gören vatandaşlardan Ahmet As da her hafta Antalya’dan Kemer’e gelerek etkinliğe katıldı. Amacın çöp toplamaktan öte izleyen kişileri utandırarak farkındalık oluşturmak olduğunu söyleyen Ahmet As, etkinliğe destek vermeye devam edeceğini söyledi.

“Çocuklarımız plastik değil balıklarla yüzsün”

Svetlana Salatchi, Kemer’i çok sevdiğini ancak gördüğü plastik atıkların deniz ve deniz canlıları için büyük bir tehlike olduğunu belirterek, “Çocuklarımız plastik içinde değil balıklarla yüzmeliler. Denizimizi temiz tutalım. Ne denize ne de deniz kenarına plastik poşetle gelmeyelim” çağrısı yaptı.

Salatchi, plastik topladıkları sırada yanlarına gelen yaşlı bir kadının kendileriyle birlikte izmarit toplamaya başladığını, kendisinin de kadına Türkçe “Teşekkürler” dediğini hoş bir anı olarak aktardı. Bir başka gün de basketbol sahası yakınlarında çöp toplarken kendilerini gören gençlerin basketbol sahasının köşesine atılmış plastik şişeleri toplamaya başladıklarını anlatan Salatchi, etkinliğin sonuç vermeye başlamasından mutlu olduğunu ifade etti.

Kemer sahilinde etkinlik yaptıkları bir gün patlamış bir armut koltuğun içinden çıkan strafor köpük taneleri ve sünger parçalarını gören Salatchi çifti ve arkadaşları Marina Güler, rüzgarla denize uçmasın diye atıkları hemen torbalara doldurmaya çalıştı. Bu sırada yanlarına gelen Kemer Belediyesi görevlilerinin haber verdiği belediye temizlik işleri ekibi, kalan malzemeyi kaldırdı. Strafor taneleri, plastik pipet gibi malzemelerin yunuslar, Caretta Carettalar ve tüm balıklar için tehlike olduğunu ifade eden Svetlana Salatchi, “Bu zehirler asla kaybolmaz, sadece birikir. Çocuklarımız böyle bir geleceği hak etmiyor. Lütfen tanıdığımız herkese, arkadaşlarımıza, ailelerimize söyleyelim. Denize veya denizin yakınına plastik şişe, torba, pipet ve filtreli sigara izmariti atmayalım” dedi.

“Hormonlarımızı etkiliyor”

Mikroplastiklerin balık ve sebze-meyvelerin dokularına yerleştiğini belirten Salatchi, “Birçok kişi, hormonlarımızı ve diğer organlarımızı etkileyen bu sorunun ne kadar tehlikeli olduğunu ve geri dönülemez bir felaket noktasına ne kadar çabuk yaklaştığımızın farkında değil” diye konuştu.

Kendilerine verilen destekten memnun olduklarını belirten Salatchi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Plastiğin denizde yeri yoktur. Bu yüzden bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız lütfen denize veya deniz kenarına plastik atmayarak yardım edin. Bu gerçekten harika olur.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.