Antalya Havadis

Parkinson hastalığı, alzheimerdan sonra yaşlılarda ikinci sıklıkta görülüyor

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ NÖROLOJİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SİBEL ÖZKAYNAK , PARKİNSON HASTALIĞININ ALZHEİMERDAN SONRA YAŞLILARDA İKİNCİ SIKLIKTA GÖRÜLDÜĞÜNÜ BELİRTEREK, BEYİNDE HAREKETLE İLİŞKİLİ BİR BÖLGENİN HÜCRE KAYBINDAN DOLAYI ERKEN YAŞLANMASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Parkinson hastalığı, alzheimerdan sonra yaşlılarda ikinci sıklıkta görülüyor
44 views
09 Nisan 2021 - 13:41

Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Özkaynak, parkinson hastalığının alzheimerdan sonra yaşlılarda ikinci sıklıkta görüldüğünü belirterek, beyinde hareketle ilişkili bir bölgenin hücre kaybından dolayı erken yaşlanması olduğunu söyledi.

Beyinde nörodejeneratif bir hastalık grubuna giren parkinsona yakalanan kişinin hareketlerini akıcı ve koordine olmayan bir şekilde yaptığını ifade eden Prof. Dr. Özkaynak, hastalığın en erken belirtilerinin enterik sinir sistemi, alt beyin sapı ve koku yollarında ortaya çıktığını söyleyerek koku duyusu kaybı veya azalması, uyku bozuklukları ve kabızlık, sonraki aşamada ise titreme ve hareketlerde yavaşlama gibi motor belirtiler görüldüğünü belirtti.

Türkiye’de 150 bin porkinson hastası var

Hastalığın genellikle 60 yaş üzeri bireylerde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Özkaynak, ülkemizde 150 bin civarında hasta olduğunu belirterek, özellikle genetik olarak ortaya çıktığını ve çevresel faktörlerle tetiklendiğini söyledi. Çevresel toksinlerin hastalığa davetiye çıkardığını vurgulayan Prof. Dr. Özkaynak, hastalığın tedavisinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde pek çok yöntemin uygulandığını vurguladı.

Hastalık tanısı alan kişilerin olumsuzluğa kapılmaması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Özkaynak, hastaların doğru tedavi ve düzenli kontrolle kaliteli yaşamlarının uzun yıllar devam edebileceğini ve hasta yakınlarının da bu sürece katkısının çok önemli olduğunu ifade etti.

Parkinsonun tedavisinin günümüzde pek çok yöntemle mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkaynak, hastaların düzenli kontrol ve ilaç tedavisinin dışında beslenmelerinde lifli gıdalara yer vermeleri, spor ve egzersiz yapmalarının çok önemli faydaları olacağını söyledi. Prof. Dr. Özkaynak, hastalara Parkinson Hastalığı Derneği’nin web sayfasını bu dönemde takip etmelerinin faydalı olacağını önererek, belli saat aralıklarında hastalara yönelik çevrimiçi programların da yapıldığı bilgisini verdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.