Antalya Havadis

Sıcak hava artık tarım sektörünü vurmayacak

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ATSO) 40’INCI GRUP (SİGORTACILIK) MESLEK KOMİTESİ’NİN, HAZİRAN AYI KOMİTE TOPLANTISINDA YAPTIĞI TALEP KARŞILIK BULDU. ALTINTOP, LİMON, MANDALİNA, PORTAKAL VE ÜZÜM ÜRÜNLERİNDE SICAK HAVA ZARARI RİSKİNİN TARSİM TARAFINDAN KARŞILANACAĞINI İFADE EDEN ÇETİN, “KOMİTELERİMİZ ALDIKLARI KARARLARLA HEM KENDİ SEKTÖRLERİNİ HEM DE KENTİMİZDE FAALİYET GÖSTEREN DİĞER SEKTÖRLERİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR” DEDİ.

Sıcak hava artık tarım sektörünü vurmayacak
66 views
03 Aralık 2020 - 11:40

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 40’ıncı Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi’nin, Haziran ayı komite toplantısında yaptığı talep karşılık buldu. Altıntop, limon, mandalina, portakal ve üzüm ürünlerinde sıcak hava zararı riskinin TARSİM tarafından karşılanacağını ifade eden Çetin, “Komitelerimiz aldıkları kararlarla hem kendi sektörlerini hem de kentimizde faaliyet gösteren diğer sektörleri güçlendirmek için çalışmalarını yürütüyor” dedi.

ATSO meslek komitelerinin, sektörlerin sesi olduğunu ifade eden ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, “ATSO Meslek Komitelerimiz, çalışma tempolarını pandemi sürecinde artırarak sürdürüyorlar, adeta arı gibi çalışıyorlar. Üyelerimizden gelen tüm talepler ilgili meslek komitelerimizin online toplantılarında ele alınıyor, sorun ve öneriler Yönetim Kurulumuza raporlanıyor ve biz de bu taleplerin her mecrada takipçisi oluyoruz. Taleplerimizin karşılık bulması ekonominin çarklarını daha güçlü dönmesine vesile oluyor, motivasyonumuzu daha da artırıyor” dedi.

“Sıcak hava zararı riski TARSİM kapsamında”

Başkan Çetin, “Bu kapsamda son olarak 40’ıncı Meslek Komitemiz Haziran ayında yaptığı komite toplantısında, yaşanan iklim ve ısı değişikliklerinin yol açtığı zararların Tarım Sigortaları Kanunu kapsamına girmediğini belirtmişti. Komitemiz, Türkiye’de tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu’nun bu konuyu kapsamadığı için tarım sektörünün zarar gördüğünü yönetim kurulumuza iletti. ATSO olarak bu tür mevsimsel ısı değişikliklerinden kaynaklı hasarların da teminat altına alınmasının tarım sigortaları ve tarım sektörü için büyük önem taşıdığını ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaştık. Bugün geldiğimiz noktada 25 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3205 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’na göre altıntop, limon, mandalina, portakal ve üzüm ürünlerinde sıcak hava zararı riski TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) kapsamına alınmış bulunuyor” diye konuştu.

“Karar, tarım ve sigortacılık sektörüne hayırlı olsun”

ATSO 40’ıncı Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi’ne konu üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür eden Başkan Davut Çetin, “Komitelerimiz aldıkları kararlarla hem kendi sektörlerini hem de kentimizde faaliyet gösteren diğer sektörleri güçlendirmek için çalışmalarını yürütüyor. Ben karar için çalışan Komite Üyelerimize başta olmak üzere kararın alınmasında emek gösteren herkese teşekkür ediyorum. Kararın tarım ve sigortacılık sektörümüz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.