Antalya Havadis

SMA Tip 2 hastası genç kızın çizdiği resimleri görenler gözlerine inanamıyor, yurt dışından bile sipariş alıyor

ANTALYA’DA SPİNAL MÜSKÜLER ATROFİ (SMA) TİP 2 HASTASI GÜLÇİN SİPAHİ’NİN (23) EVİNDE ÇİZDİĞİ RESİMLERİ GÖRENLER HAYRETLERE DÜŞÜYOR. 8 YAŞINDAN BU YANA ALDIĞI KURSLARLA RESMİNİ GELİŞTİREN SİPAHİ’NİN, ENGELLİ ARACININ ÜZERİNDE ÇİZDİĞİ RESİMLERE, YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAKİ BİRÇOK SANATSEVERDEN SİPARİŞ GELİYOR. GENÇ KIZIN TEK HAYALİYSE, KENDİSİYLE AYNI HASTALIĞA YAKALANIP HAYATINI KAYBEDEN KARDEŞİNİN ADINA SERGİ AÇMAK

SMA Tip 2 hastası genç kızın çizdiği resimleri görenler gözlerine inanamıyor, yurt dışından bile sipariş alıyor
67 views
19 Aralık 2020 - 11:30

Antalya’da Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 2 hastası Gülçin Sipahi’nin (23) evinde çizdiği resimleri görenler hayretlere düşüyor. 8 yaşından bu yana aldığı kurslarla resmini geliştiren Sipahi’nin, engelli aracının üzerinde çizdiği resimlere, yurt içi ve yurt dışındaki birçok sanatseverden sipariş geliyor. Genç kızın tek hayaliyse, kendisiyle aynı hastalığa yakalanıp hayatını kaybeden kardeşinin adına sergi açmak.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Gülçin Sipahi, henüz 8 yaşındayken resim yapmaya ilgi gösterdi. Küçük yaştaki yeteneğinin fark edilmesinin ardından kurslara giderek kendini kara kalemde geliştiren Sipahi, bununla yetinmeyip yağlı boya resim yapmaya başladı. Sipahi, kurstaki öğretmeninin sayesinde resmini daha da ilerleterek tuvale portre hariç tüm objelerin resimlerini çizmeye başladı. Çevresinden aldığı olumlu tepkiler üzerine bir sosyal medya sayfası açan Sipahi, yaptığı resimleri burada paylaşarak ‘Bolluk, bereket’ adında sanal bir sergi de açtı.

SMA hastalığından ölen kardeşi için sergi açacak

Gittiği kursun pandemiden dolayı kapatılmasıyla, evde resim yapmaya başlayan Sipahi, şu sıralar internetten aldığı siparişlerle yurt içi ve yurt dışına resim satışları gerçekleştiriyor. Genç kızın hayaliyse 10 yaşında kendisiyle aynı hastalığa yakalanıp hayatını kaybeden kardeşine ithafen bir sergi açmak.

“Resim yapmak hayatımın merkezinde”

İlk başlarda evde resim çizemeyeceği yönünde düşüncesinin olduğunu dile getiren Gülçin Sipahi, ailesinin yardımıyla bu engelinden ortadan kalktığını ifade etti. ‘Resim yapmak hayatımın merkezinde’ diyen Sipahi, “Gece 12’de başlıyorum, sabah kadar resim yapıyorum. İlgi geldiği için de satmaya başladım. “Okulu bitirir miyim? Meslek sahibi olur muyum?” derken, mesleğim zaten evimdeymiş” dedi.

Yurt dışından bile sipariş almaya başladı

Yaptığı resimleri sosyal medya sayfasından paylaşmasıyla sipariş almaya başladığını belirten Sipahi, “Sipariş alıyorum. Şuana kadar 8’in üzerinde satış gerçekleştirdim. Bir tanesini yurt dışına sattım. At resmiydi. Gelirin yarısıyla köyde dedemlerin yanına bir prefabrik ev yaptırdım. Kenara koyup biriktiriyorum. Portre hariç her şeyin resmini yapıyorum. Manzara yaparken daha çok keyif alıyorum. Hayalim resimde ilerlemek. Şuanda kendime ressam sıfatını koymuyorum. Bolluk, bereket festivali adı altında sanal bir festival açtım. Daha da resimler yapıp, biriktirerek gerçek bir sergi açmayı düşünüyorum. Kardeşimi 10 yaşında kaybettim. Onun adına açmak istiyorum bu sergiyi” ifadelerini kullandı.

“Zorlandığım oldu, yapamadığım olmadı”

Ailesi ve arkadaşlarının sayesinde kendine olan özgüvenini bulduğunu da sözlerine ekleyen Sipahi, “Özgüvenim yüzünden çoğu kişiyle kavga etmişimdir. Ben istersem yaparım. O yüzden bir insan isterse yapar. Resim çizmede zorlandığım oldu ama yapamadığım olmadı. Benim gibi engelli olanlar da bunu yapabilir” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.