Antalya Havadis

TBMM’den madencilik sektörüyle ilgili sevindirici karar

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI (ATSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI DAVUT ÇETİN, ATSO 3’ÜNCÜ GRUP MADENCİLİK MESLEK KOMİTESİ’NİN ÇALIŞMALARI VE ATSO YÖNETİM KURULU’NUN GİRİŞİMLERİ SONUCUNDA TBMM’DEN SEKTÖRÜ SEVİNDİREN KARARIN ÇIKTIĞINI AÇIKLADI. ÇETİN, “ELEKTRİK PİYASASI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE TBMM GENEL KURULUNDA KABUL EDİLEREK YASALAŞTI” DEDİ.

TBMM’den madencilik sektörüyle ilgili sevindirici karar
86 views
01 Aralık 2020 - 10:30

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, ATSO 3’üncü Grup Madencilik Meslek Komitesi’nin çalışmaları ve ATSO Yönetim Kurulu’nun girişimleri sonucunda TBMM’den sektörü sevindiren kararın çıktığını açıkladı. Çetin, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı” dedi.

Enerji alanında düzenlemeler içeren Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştığını söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin, bu kanunun gündeme taşınmasında ve hayata geçmesinde ATSO 3’üncü Grup Madencilik Meslek Komitesi’nin talep ve yoğun çalışmalarının önemli katkısının olduğunu belirtti.

Düzenlemeyle ilgili de açıklamalarda bulunan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bağlantı hattının tüketici veya üretici tarafından tesis edilmesi halinde, işletme ve bakım sorumluluğunun dağıtım şirketine devredilmesi, sonrasında tüketicilerden veya üreticilerden de bağlantı bedeli alınmaması yönündeki talebimizi 3’üncü Grup Madencilik Meslek Komitemizin önerisiyle Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığına iletmiştik. Bu talebimizi TOBB kanalıyla bir süredir takip ediyorduk. Çalışmalarımız sonuç verdi ve enerji ve madencilikte birçok yenilikle birlikte bu talebimizi de karşılayan kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kanunla birlikte enerji ve madencilikte üretim çarklarının daha güçlü döneceğine inanıyorum. Ülkemize ve sektörümüze hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

“Tüketicilerden ve üreticilerden bağlantı bedeli alınmayacak”

Yeni alınan kararla birlikte bağlantı hattının tüketici veya üretici tarafından tesis edilmesi halinde, bağlantı hattı işletme ve bakım sorumluluğu karşılığının dağıtım şirketine devredileceğini de ifade eden Başkan Davut Çetin, “Bağlantı hatları hakkındaki sorun sektörümüz tarafından uzunca bir süredir dile getiriliyordu. Bu konuyu Yönetim Kurulu olarak ilgili mercilere taşıdık ve çalışmalarımız meyvelerini verdi. Yapılan düzenleme ile sektördeki bağlantı bedeli konusundaki sorun ortadan kalmış oluyor” dedi.

Çetin, kanunla maden arama ve işletme ruhsatlarının verilmesi, birleştirilmesi, sürelerinin uzatılması, devir ve intikalleri ile çevreyle uyum bedeli iadelerine ilişkin müracaatlar dışında, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılması zorunluluğunun da ortadan kaldırılacağını söyledi. Çetin, “Yeni düzenlemeyle birlikte, Maden Kanunu’na göre ruhsat bedelinin tamamının Ocak ayının sonuna kadar yatırılmaması halinde, her ay için ayrı ayrı yüzde 4 gecikme zammı uygulanacak ve bu rakam Haziran ayı sonuna kadar ruhsat bedeli olarak yatırılacak, aksi halde ruhsat iptal edilecek” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.