Antalya Havadis

Zehirli deniz çıyanının izmarit balıklarının yumurtalarına saldırması su altı kamerasında

ANTALYA’NIN KONYAALTI SAHİLİ AÇIKLARINDA, İZMARİT BALIKLARININ YUMURTALARINA SALDIRAN DENİZ ÇIYANI, ÜNLÜ PROFESÖRÜN SU ALTI KAMERASINA YANSIDI. İZMARİT BALIKLARININ, YUMURTALARA SALDIRAN GÜÇLÜ NÖROTOKSİNE (SİNİR SİSTEMİNİ BOZAN BİR ZEHİR TÜRÜ) SAHİP ÇIYANI SADECE İZLEMEKLE YETİNMESİ DE GÖRÜNTÜLERE YANSIDI.

Zehirli deniz çıyanının izmarit balıklarının yumurtalarına saldırması su altı kamerasında
42 views
17 Mayıs 2021 - 13:30

Antalya’nın Konyaaltı Sahili açıklarında, izmarit balıklarının yumurtalarına saldıran deniz çıyanı, ünlü profesörün su altı kamerasına yansıdı. İzmarit balıklarının, yumurtalara saldıran güçlü nörotoksine (Sinir sistemini bozan bir zehir türü) sahip çıyanı sadece izlemekle yetinmesi de görüntülere yansıdı.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, bir öğrencisiyle birlikte Konyaaltı Sahili’nde dalış gerçekleştirdi. Dipteki yaşantıyı su altı kamerasıyla görüntüleyen Gökoğlu, çok sayıda rastladığı izmarit balığının yumurtlama ve yuvalama telaşını kayda almaya başladı. Prof. Dr. Gökoğlu, bu sırada izmaritlerin yumurtalarına saldıran bir deniz çıyanına rastladı. Üzerindeki tüylerde güçlü nörotoksine (Sinir sistemini bozan bir zehir türü) sahip olan çıyana müdahalede bulunamayan izmarit balıklarının o anları da görüntülere yansıdı.

“Sadece izlemekle yetindiler”

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, izmarit balıklarının yumurtalara saldıran çıyana müdahalede bulunamayıp sadece izlemekle yetindiğini söyledi. Gökoğlu, dalış etiğine uygun olmamasına karşın, çıyanı yuvadan uzaklaştırdıklarını da ifade etti.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.