Antalya Havadis

Antalya Adliyesinde HES kodu kuyruğu

ANTALYA’DA KORONA VİRÜS (COVİD-19) SALGINIYLA MÜCADELE KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA HES KODU İLE GİRİŞ ZORUNLULUĞU DİĞER KURUMLARLA BİRLİKTE ADLİYE ÖNÜNDE DE METRELERCE KUYRUK OLUŞTURDU. HES KODUNU ALARAK SIRADA BEKLEYEN VATANDAŞLARIN YOĞUNLUK NEDENİYLE GÖREVLİLERİN TÜM İKAZLARINA RAĞMEN ZAMAN ZAMAN SOSYAL MESAFE KURALINI İHLAL ETTİĞİ , BAZI VATANDAŞLARIN İSE SIRADA BEKLERKEN ARAYA GİRMEYE ÇALIŞANLARA TEPKİ GÖSTERDİĞİ GÖRÜLDÜ.

Antalya Adliyesinde HES kodu kuyruğu
85 views
22 Eylül 2020 - 12:00

Antalya’da korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarına HES kodu ile giriş zorunluluğu diğer kurumlarla birlikte adliye önünde de metrelerce kuyruk oluşturdu. HES kodunu alarak sırada bekleyen vatandaşların yoğunluk nedeniyle görevlilerin tüm ikazlarına rağmen zaman zaman sosyal mesafe kuralını ihlal ettiği, bazı vatandaşların ise sırada beklerken araya girmeye çalışanlara tepki gösterdiği görüldü.

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca korona virüs salgınında vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek için, kamu kurum ve kuruluşları ile özel bankalar dahil tüm bankalara Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasından alınan kod ile giriş yapılıyor. Bugün de adliyeye işlemlerini halletmek için gelen vatandaşlar adliyenin girişinde uzun kuyruklar oluşturdu. Adliye girişinde personel tarafından sık sık sosyal mesafe uyarısı yapılırken, yoğunluk nedeniyle bazı vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmedikleri görüldü.

Sıraya dizilen vatandaşlar, cep telefonuyla SMS ve HES uygulamasına girerek kod oluşturdu. Kodu almakta zorlanan vatandaşlara görevliler yardımcı oldu. Adliye görevlileri, sık sık kod konusunda uyarılarda bulundu. Kodunu görevlilere bildiren vatandaşlar, işlemleri için oluşturulan demir bariyerlerden geçiş yaparak adliyeye giriş yaptı. Aynı zamanda güvenlik güçleri tarafından da adliye girişinde önlemler alındı. 1 saatten bu yana kuyrukta beklediğini söyleyen Suat Altıner, “Kuyruk çok uzun bu kadar yoğunluk beklemiyordum” dedi.

Duruşması için adliyeye geldiğini ifade eden Mustafa Ege, “Yarım saattir bekliyorum. HES kodumu aldım şimdi içeriye gireceğim. Mahkemem vardı, muhtemelen geç kaldım. Bekleyecekler mi bilemiyorum. HES kodumu aldım ama mecburen bekliyorum. 10 dakikada bir anons yapılıyor fakat faydası oluyor mu bilmiyorum. Sosyal mesafeye de uyulmuyor. Çünkü önümden, arkamdan birileri geliyor” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.