Antalya Havadis

Antalya’da 2 dişi alageyik doğaya bırakıldı

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞINCA, 2020 YILI İÇERİSİNDE ALAGEYİK YERLEŞTİRME SAHASI OLARAK İLAN EDİLEN MANAVGAT-BEYDİĞİN MAHALLESİ KAPAN BÖLGESİNDE DOĞA KORUMA VE MİLLİ PARKLAR 6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ MAYIS AYINDA BIRAKILAN 15 ERKEK ALAGEYİĞİN ARDINDAN 2 DİŞİ ALA GEYİKTE BÖLGEYE YERLEŞTİRİLDİ. ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BIRAKILACAK 13 GEYİKLE BİRLİKTE BÖLGEYE YERLEŞTİRİLEN GEYİK SAYISININ 30 OLMASI PLANLANIYOR.

Antalya’da 2 dişi alageyik doğaya bırakıldı
106 views
31 Ekim 2020 - 11:30

Tarım ve Orman Bakanlığınca, 2020 yılı içerisinde Alageyik Yerleştirme Sahası olarak ilan edilen Manavgat-Beydiğin Mahallesi Kapan bölgesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Mayıs ayında bırakılan 15 erkek alageyiğin ardından 2 dişi alageyikte bölgeye yerleştirildi. Önümüzdeki günlerde bırakılacak 13 geyikle birlikte bölgeye yerleştirilen geyik sayısının 30 olması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü anavatanı Türkiye olan alageyiklerin sayısının artırılması amacıyla koruma, üretim ve salım çalışmalarını sürdürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılı içerisinde Alageyik Yerleştirme Sahası olarak ilan edilen Manavgat Beydiğin Mahallesi Kapan bölgesine, ilk etapta Mayıs ayında nesli tükenme tehlikesi altında olan Eşen Adası Alageyik Üretme İstasyonu’nda üretimi gerçekleştirilen 15 erkek alageyik bırakıldı.

1995 yılına kadar yaşadıkları bölgede bugün sayıları oldukça azalan alageyikler için 3 dönümlük alan 2 metre yüksekliğinde tel örgüyle çevrilerek adaptasyon alanı oluşturuldu. Getirilen geyikler burada yaklaşık 10 gün kaldıktan sonra doğaya bırakılıyor. Bölgedeki foto kapanların yanı sıra Mayıs ayında bölgeye yerleştirilen 6 tane alageyiğe uydu bağlantılı veri aktaran tasma takıldı. Bu tasmalarla telefon çeken her yerden süre 7/24 yakından takip yapılıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.