Antalya Havadis

Antalya’nın ’Beylik zeytini’ çeşit olarak tescillendi

ANTALYA TİCARET BORSASI (ATB) ZEYTİNDE YEREL ÇEŞİTLERİN TESCİLİ VE TİCARETE KAZANDIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR. ESKİ ZEYTİNLİKLERDE VARLIĞI BİLİNEN ANCAK ZAMAN İÇERİSİNDE YETİŞTİRİCİLİĞİ AZALAN BEYLİK ZEYTİNİ, BORSA’NIN GİRİŞİMİYLE ÇEŞİT OLARAK TESCİLLENDİ. YAĞ KALİTESİ YÜKSEK OLAN BEYLİK ZEYTİN ÇEŞİDİNİN YETİŞTİRİCİLİĞİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR. (ALİ ÇANDIR)

Antalya’nın ’Beylik zeytini’ çeşit olarak tescillendi
62 views
21 Ekim 2020 - 11:00

Antalya Ticaret Borsası (ATB), zeytinde yerel çeşitlerin tescili ve ticarete kazandırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Eski zeytinliklerde varlığı bilinen ancak zaman içerisinde yetiştiriciliği azalan Beylik zeytini, borsanın girişimiyle çeşit olarak tescillendi. Yağ kalitesi yüksek olan Beylik zeytin çeşidinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Antalya Ticaret Borsası’nın girişimiyle Antalya’nın en önemli değerlerinden Beylik yeşil zeytini, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün Ar-Ge çalışmalarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından ‘çeşit’ olarak tescilledi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, kökleri Pamfilya dönemine dayanan Antalya’nın iyi bir zeytin merkezi olduğunu ancak zeytin ve zeytinyağının bölgede hak ettiği yerde olmadığını kaydetti. Antalya Ticaret Borsası olarak son dönemde zeytin konusuna özel önem verdiklerini dile getiren Çandır, bölgeye has zeytin çeşitlerini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını kaydetti. Bölgeye has “tavşan yüreği zeytini”nin coğrafi işaret tescili için Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurduklarını ve 2018 yılında coğrafi işaret tescili aldıklarını anımsatan Çandır, Beylik, Memecik gibi zeytin türlerinin çeşit olarak tescili için de uzun süredir çalıştıklarını bildirdi.

Tescili Bakan Pakdemirli açıkladı

Akdeniz Bölgesi’nde eski zeytinliklerde yaygın solarak yetiştirilen Beylik zeytinin çeşit olarak tescillenmesi için Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalıştıklarını kaydeden Çandır, Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalar sonucu Beylik’in zeytin çeşidi olarak Bakanlıkça tescil edildiğini belirtti. Çandır, Beylik zeytininin çeşit olarak tescilinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklandığını belirterek, “Beylik zeytini çeşit kataloğuna girdi. Tescilde emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Meyvesi iri, yağ kalitesi çok yüksek

Meyvesi iri olan Beylik zeytininin yağının kalitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Çandır, Beylik’in sofralık ve yağlık olarak değerlendirildiğini belirtti. Çandır, ağacı kuvvetli ve yayvan gelişim gösteren Beylik zeytininin bölgede daha çok Manavgat tarafında yetiştirildiğine dikkat çekti. Çandır, bu çeşidin üretiminin yaygınlaştırılması ve ticarete kazandırılması için çalışacaklarını bildirdi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.