Antalya Havadis

Kesme çiçek ihracatı pandemiye meydan okuyor

TÜRKİYE’NİN ÖRTÜ ALTI ÜRETİMİNİN ÖNEMLİ MERKEZLERİNDEN ANTALYA’NIN AKSU İLÇESİNDE, KESME ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ KONUSUNDA FAALİYETLER SÜRÜYOR. KESME ÇİÇEK SEKTÖRÜNDE HİZMET VEREN HAYRETTİN ÖZÇAKI, HER YIL 5 MİLYON DAL KARANFİL VE 2 MİLYON DAL ŞAKAYIK HASAT EDEREK, RUSYA, İTALYA VE HOLLANDA’YA İHRAÇ EDİYOR.

Kesme çiçek ihracatı pandemiye meydan okuyor
67 views
05 Aralık 2020 - 9:30

Türkiye’nin örtü altı üretiminin önemli merkezlerinden Antalya’nın Aksu ilçesinde, kesme çiçek yetiştiriciliği aralıksız devam ediyor. Kesme çiçek üreticisi Hayrettin Özçakı, “Rusya ve İtalya’nın yanı sıra dünyaca çiçekleri ile ünlü bilinen Hollanda’ya kesme çiçek ihraç ediyoruz. Pandemi dönemi, uzun zaman sonra kesme çiçek üreticilerine, ihracattan dolayı kazanç sağladı” diye konuştu.

Aksu ilçesinde 40 dekarlık alanda karanfil ve kesme çiçek üretimi yapan Özçakı, 12 yıl önce girdiği sektörde 3 yıl önce başladığı şakayıkın ihracatına da başladı. 30 dekar serada karanfil ve 10 dekar serada ise şakayık eken Çakıcı, “Şakayık üretimine 3 yıl önce başladık. Her yıl haziran ayında dikim yapıyoruz, 2 ay sonra ürün almaya başlıyoruz ve ertesi yılın Haziran ayında hasadı tamamlıyoruz. Bu işlem bir sonraki yıl aynı şekilde devam ediyor” dedi.

“Milyonlarca dal çiçek, çiçeğin merkezi Hollanda’ya gidiyor”

Her yıl 5 milyon dal karanfil ve 2 milyon dal şakayık hasat ettiklerini kaydeden Özçakı, “Satışlarımızın tamamı yurt dışına gidiyor. Rusya ve İtalya’nın yanı sıra dünyaca çiçekleri ile ünlü bilinen Hollanda’ya kesme çiçek ihraç ediyoruz. Pandemi dönemi, uzun zaman sonra kesme çiçek üreticilerine, ihracattan dolayı kazanç sağladı diyebilirim” diye konuştu.

Dal çiçek satışlarını, yurt dışına 35-40 kuruştan, yurtiçine ise 25 kuruştan yaptığını ifade eden Özçakı, 25 çeşit ve renkte dünyaya kesme çiçek ihraç ederek, ekonomiye katkı sağladıklarını sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.