Antalya Havadis

Seralarda tarımın geliştirilmesi için ıslah çalışmaları

MANAVGAT MESLEK YÜKSEK OKULU ORGANİK TARIM PROGRAMI BÖLÜMÜNDE, YABANİ TÜRLER ÜZERİNDE YENİ ÇEŞİTLERİN ELDE EDİLMESİ AMACIYLA ISLAH ÇALIŞMALARI YAPILIYOR.

Seralarda tarımın geliştirilmesi için ıslah çalışmaları
39 views
20 Ocak 2021 - 13:00

Manavgat Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Programı Bölümünde, yabani türler üzerinde yeni çeşitlerin elde edilmesi amacıyla ıslah çalışmaları yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi BAP desteğiyle gerçekleştirilen çalışmalarda, yabani türlerin karakterize edilmesi, istenilen genlerin bireylerde toplanması hedefleniyor.

Ilıca Mahallesinde bulunan Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Programı Hacı Nazmiye-Mehmet Tümbül Eğitim ve Uygulama Birimi bünyesindeki seralarda tarımın geliştirilmesi amacıyla ıslah çalışmaları devam ediyor.

Proje ile birinci aşamada domatesin yabani türlerinin karakterize edilmesi ve daha sonra geriye melezleme yoluyla istenilen genlerin bireylerde toplanmasını hedefleniyor. Manavgat Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Programı Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Aylin Kabaş , böylelikle varyasyonun arttırılacağını ve yeni çeşitlerin geliştirilmesinde bir basamak olacağını söyledi. Kabaş, “Bu çalışmada domatesin yabani türlerinin morfolojik olarak tanımlanması, bölge için önemli bazı hastalık ve zararlının moleküler markırlar kullanılarak taranması ve sonraki ıslah çalışmalarında kullanılabilecek genotiplerin belirlenmesi öncelikli amaçlarımız arasında yer almaktadır. Böylelikle genetik varyasyon arttırılacak ve yeni çeşitlerin elde edilmesine imkan verilecektir. Ayrıca bu yabani türlerin bitki ve meyvelerinde yapılacak analizler ile önemli makro ve mikro elementlerin bu türlerdeki oranları tespit edilecektir” dedi.

Projenin bu açıdan da önemli olduğuna dikkat çeken Kabaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Elde edilen verilerin literatüre önemli bir katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Ayrıca elde edilen sonuçlar sektör ile paylaşılacak ve ıslah çalışmalarına farklı bir yön kazandıracaktır”.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.