Antalya Havadis

Anadolu Şehitler Müzesi’nde Malazgirt destanı sergisi

ŞEHİT VE SAVAŞ KONSEPTİNİ BİR ARADA İÇEREN ANADOLU ŞEHİTLER MÜZESİ, ANADOLU’NUN KAPILARININ TÜRKLERE AÇILDIĞI MALAZGİRT DESTANI’NA DA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR.

Anadolu Şehitler Müzesi’nde Malazgirt destanı sergisi
85 views
10 Ağustos 2020 - 14:20

Şehit ve savaş konseptini bir arada içeren Anadolu Şehitler Müzesi, Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı Malazgirt Destanı’na da ev sahipliği yapıyor.

Kepez Belediyesi’nin kültür ve sanat adasına dönüştürdüğü Dokuma Park’ta, geçtiğimiz günlerde kapılarını ziyaretçilerine aralayan Anadolu Şehitler Müzesi, 25 farklı konu başlığı, 3 diorama, 1 şehit evi canlandırmasıyla tarihe tanıklık etmiş yüzlerce objeyi barındırıyor. Anadolu Şehitler Müzesi, Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı Malazgirt Destanı’na da ev sahipliği yapıyor. Müzenin ilk bölümünde yer alan Malazgirt sergi bölümünde, Sultan Alparslan’ın portresi, Malazgirt Savaşı’nın tarihçesi ve resimler yer alıyor.

Savaş alanından objeler

Bölümün en dikkat çeken yanı ise hem Türk, hem de Bizans İmparatorluğu ordusunun kullandığı savaş araç gereçlerinin teşhir ediliyor olması. Savaş alanında yapılan yüzey araştırmalarından elde edilen ok uçları, hançerler, mızrak uçları, kılıç parçaları gibi buluntular da müzeye özel olarak, Antalya’ya getirildi. Muş’taki antikacılar, yerel halk ve koleksiyonerlerden toplanan yaklaşık 25 parça savaş gereci de, müzenin girişinde sergileniyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze, hafta içi saat 09.30-18.00 saatleri arasında hafta sonu da 19.00’a kadar ziyaretçilerini ücretsiz ağırlıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.